Własny dom jest celem, do którego dąży wiele rodzin, ale sporo z nich przeraża proces jego budowy. Można powiedzieć, że wszystko o budowie domu wiedzą tylko osoby, które przeszły już wszystkie etapy i już mieszkają w swoim wymarzonym gniazdku. W niniejszym artykule podpowiemy jak zacząć budowę i na co zwrócić uwagę.

Na początek formalności

W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu, aby upewnić się, że nasza działka jest przeznaczona pod zabudowę i bez żadnego problemu można na niej wykonywać roboty ziemne. Z planem można zapoznać się w urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli nasza działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania terenu to należy wystąpić o warunki zabudowy. Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu, który zamierzamy wybudować. Obecnie na rynku możemy wybierać spośród tysięcy różnych projektów lub skorzystać z pomocy architekta, który zaprojektuje budynek zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oczywiście opcja druga jest o wiele droższa. Gdy już wybierzemy projekt, następną formalnością, którą musimy załatwić jest pozwolenie na budowę oraz wybór kierownika budowy. Na pozwolenie na budowę czeka się ustawowo do około 65 dni. Należy pamiętać, że rozpoczęcie prac bez pozwolenia jest traktowane jako samowola budowlana i może skutkować tym, że będziemy zmuszeni przeprowadzić na własny koszt wyburzanie tego co udało się do tej pory wybudować.

Stan surowy

Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, budowę domu należy rozpocząć od postawienia solidnych fundamentów. Są one jednym z najważniejszych elementów całego budynku, powinny być wykonane z należytą starannością, a w późniejszym czasie wzmacniane. Stan surowy jest drugim etapem budowy domu, zaraz po formalnościach. Możemy podzielić go na stan surowy otwarty (m.in. fundamenty, ściany, strop, dach, kominy, schody) oraz zamknięty (m.in. okna, drzwi, bramy, elewacje).

Wykończenie domu

Kolejnym etapem budowy domu jest jego wykończenie. Musimy zwrócić tutaj szczególną uwagę na fachowe rozprowadzenie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej. Wykończenie i wystrój domu warto urządzić zgodnie ze swoim gustem, abyśmy byli zadowoleni w przyszłości z jego użytkowania. Nasz wymarzony dom powinien być praktyczny, wygodny i przytulny. Gdy już dom będzie gotowy, aby się do niego wprowadzić musimy pamiętać o dopełnieniu jeszcze jednej niezbędnej formalności jaką jest jego odbiór przez urząd nadzoru budowlanego.

By admin