Bez wątpienia żaden z kierowców nie spodziewa się sytuacji, w której jego samochód zostanie niespodziewanie unieruchomiony podczas jazdy. Choć już na lekcjach teoretycznych w szkole jazdy wspomina się, co zrobić w takiej sytuacji, to w rzeczywistości w takim przypadku kierowcy często nie wiedzą, jakie dalsze kroki powinni podjąć. Często jedynym ratunkiem okazuje się pomoc drogowa, która jest wyspecjalizowana w tego typu działaniach.

W jakich przypadkach wezwać profesjonalną pomoc?

Autolaweta może okazać się pomocna wówczas, gdy auto z różnych przyczyn odmówi dalszej jazdy. Uznaje się, że konieczność ta może być spowodowana trzema podstawowymi zdarzeniami. Pierwszym z nich jest unieruchomienie samochodu z powodu tak zwanego złapania gumy, a więc przebicia opony, która wymaga natychmiastowej zmiany w celu umożliwienia dalszego przemieszczania się. Nie ma problemu wówczas, gdy kierowca posiada zapasową oponę, odpowiednie narzędzia oraz niezbędne umiejętności. W takiej sytuacji jest w stanie sam opanować sytuację i wymienić koło na nowe. Jeśli jednak nie ma ze sobą tak zwanego zapasu konieczna jest pomoc profesjonalistów, którzy bezpiecznie odholują samochód do wybranego warsztatu. Drugą z sytuacji jest wystąpienie poważniejszych usterek lub awarii, które również uniemożliwiają dalsze przemieszczanie się. Są to najczęściej usterki dotyczące elementów zawieszenia, między innymi silnika czy skrzyni biegów, a także usterki elektroniki, które powodują niemożność dalszej jazdy. Trzecią z przyczyn konieczności wezwania pomocy na drodze są kolizje i wypadki, które wymagają wezwania lawety, aby udrożnić zablokowaną drogę.

Droga droga

Skorzystanie z usług, jakie oferuje profesjonalna pomoc drogowa nie należą do najtańszych, dlatego też warto zorientować się czy tego rodzaju usługi oferuje nasz ubezpieczyciel w ramach zawieranej umowy. W przypadku, jeśli nie możemy liczyć na taką pomoc, musimy we własnym zakresie skontaktować się z firmą zewnętrzną, która w ramach swoich usług oferuje holowanie autowaleta. Jeśli nieprzyjemny incydent zaistnieje na terenie większego miasta koszty nie będą aż tak duże, jednak, gdy konieczne okaże się wezwanie pomocy w trasie, kierowca może być narażony na olbrzymie koszty idące w setki, a nawet tysiące złotych. W pierwszej ze wspomnianych sytuacji cena takiej usługi może wynieść w najlepszym wypadku około 100-250 zł. Z kolei w sytuacji, w której konieczne jest holowanie samochodu na dystansie kilkuset kilometrów, koszty te mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Przyjmuje się, że kilometr holowania kosztuje pomiędzy 2 a 4 złote.

Jak zmniejszyć koszty transportu?

Wiedząc więc, że rachunek dynamicznie rośnie wraz z każdym przejechanym przez lawetę kilometrem warto zastanowić się nad tym, jak zminimalizować koszty. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy znajdującej się blisko miejsca zdarzenia, a następnie odwiezienie samochodu do najbliższego warsztatu samochodowego. Taka praktyka pozwala znacząco zmniejszyć koszty, jednak wymaga większych nakładów czasu, gdyż później pozostawione z dala od domu auto należy odebrać. Innym rozwiązaniem, które również pozwala zaoszczędzić pieniądze kosztem własnego czasu, jest skorzystanie z wolnego miejsca na lawecie, która już holuje inny pojazd. Nie zawsze jest to możliwe, jednak, kiedy już taka szansa zaistnieje można zminimalizować koszty o kilkaset złotych. Często jednak trzeba dłużej poczekać na taki transport, gdyż kierowca musi zmienić trasę.

By admin