Procedura sprowadzania ciała z zagranicy, jest dość skomplikowana oraz wymaga dużego nakładu finansowego. Dla rodziny zmarłego, która pierwszy raz znalazła się w tak ciężkim położeniu, proces ten, może wydawać się nie możliwy, wystarczy jednak, zgromadzić niezbędne dokumenty, oraz skorzystać z doświadczonego zakładu pogrzebowego, który świadczy usługi przewozu zmarłych.

Jak rozpocząć starania, o wydanie ciała zmarłego?

Aby sprowadzić zwłoki do Polski, należy skompletować niezbędne dokumenty. Należą do nich akt zgonu, pozwolenie na wydanie zwłok, oraz zaświadczenie, iż przewóz zwłok z zagranicy, świadczony będzie przez zakład, który dysponuje specjalnym karawanem, wyposażonym w trumnę, z metalowym wkładem. Dopiero po zebraniu owych dokumentów, można ubiegać się o wydani8e ciała. Rodziny, które potrzebują pomocy, w załatwieniu spraw urzędowych, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, mogą skorzystać z pomocy konsula. To on, jako przedstawiciel rodziny zmarłego, pomoże w organizacji wszelakich spraw.

Otrzymane w Polsce dokumenty, nie podlegają opłacie skarbowej, jednak te, wydane po za granicami Polski, wymagają opłaty. Najczęściej, jest to opłata w wysokości 50 euro. Dodatkowym kosztem, jest opłata za transport za granicą, opłata za przechowywanie zwłok, oraz ewentualne leczenie zmarłego. Nic w tym dziwnego, że w takim przypadku, liczy się czas, by rodzina, nie poniosła ogromnych kosztów, związanych ze sprowadzeniem zwłok.

Jak wygląda transport zmarłego do Polski?

Przewóz zwłok z zagranicy, odbywa się za pośrednictwem zakładu pogrzebowego. Zobowiązany jest on, do przedstawienia specjalnego oświadczenia, iż karawan, jest dostosowany do tego typu usługi. W zależności od możliwości, transport może odbyć się samochodem, statkiem lub samolotem. Najkrócej, trwa transport samolotem, jednak wymaga on dodatkowego pozwolenia, oraz jest znacznie droższy, niż w przypadku pozostałych środków transportu. W przypadku wybrania terminu, oraz ewentualnego środka transportu, organizacją zajmuje się wybrany zakład pogrzebowy. Nie tylko zajmie się on przewozem ciała, ale również pomoże zorganizować ceremonię pogrzebową. Ustali termin pogrzebu, oraz przygotuje ciało zmarłego do pochówku. Koszt przetransportowania ciała to około 10000 zł. Cena ta, nie obejmuje wydania dokumentów, opłaty za ewentualne leczenie, zaświadczeń, kremacji, a nawet ceremonii pogrzebowej. O wydanie ciała, może ubiegać się najbliższa rodzina, to jest małżonek, małżonka, dzieci, wnuki czy rodzeństwo, którzy zajmą się również organizacją pogrzebu.

By admin