babeczki czekoladowe

Wszelkiego rodzaju wypieki to nie tylko sposób na poczęstowanie czymś gości i umilenie sobie popołudnia – zazwyczaj niedzielnego – ale również na spędzenie czasu z rodziną. Co bowiem scala tak jak rzucanie się mąką i wspólne wylizywanie miski?

Dlatego tak chętnie sięga się po przepisy na ciasta, które można znaleźć w przepiśnikach pań domu i internecie. Czy jednak może w nich coś zmienić? Oczywiście, na przykład mąkę, jeżeli nie można używać pszennej.

Gdy szkodzi gluten

Z mąki pszennej bezwzględnie zrezygnować muszą osoby, których organizmy nie są w stanie strawić glutenu. Dlatego też muszą znaleźć odpowiedni zamiennik, gdyż nie jest konieczne całkowicie wyzbycie się słodkich wypieków z diety! Tyczy się to nie tylko ciast – każdy także można pod tym względem modyfikować.

Znaczenie mąki w wypiekach

Dlaczego używa się mąki pszennej, przygotowując wypieki jak ciasta i babeczki? Wynika to z właściwości mąki – a właściwie właśnie z zawartości glutenu, który wpływa na to, że ciasto w ogóle powstaje. To przez dwa białka, które mąka zawiera i które wiążą się z wodą. Gluten wpływa również na jakość ciasta – jest ono wówczas bardziej spoiste i rozciągliwe, a z takiego trudniej jest wypłukać skrobię.

Jednak, jak zauważono, wszelkie wypieki, jak również lubiane naleśniki, można przygotować z innej mąki, a wypiek taki nie straci za wiele na smaku.

Zamienniki mąki pszennej

Kiedy jest się już świadomym, że mąka pszenna szkodzi, i szuka się dla niej substytutu, nie trzeba martwić się tym, że będzie to trudne – możliwości zastąpienia jej jest bowiem całkiem dużo.

Mąka orkiszowa

Powstaje z najmniej wymagającego, a przy tym jednego z najzdrowszych ziaren. Mąka orkiszowa ma udowodnione pozytywne działanie na układ odpornościowy człowieka, który wzmacnia, dodatkowo pomaga także zwalczyć chroniczne zmęczenie.

Najodpowiedniejsza do wypieku biszkoptów i innych lekkich ciast będzie mąka orkiszowa typu 405, zaś do babeczek i muffinki – typ 650.

Mąka arachidowa

Produkowana z orzeszków ziemnych nadaje się idealnie do wszelkiego rodzaju ciasteczek, muffinek czy babeczek, ale można jej z powodzeniem użyć także do wypieku ciast. Uzyskiwana jest poprzez zmielenie orzechów, nie posiada dodatku soli ani konserwantów. Każdemu wypiekowi nadaje orzechowy smak i aromat.

Mąka migdałowa

Otrzymywana jest poprzez zmielenie migdałów. Charakteryzuje się wyjątkowo przyjemnym smakiem i aromatem. Idealne do wypieków, stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz magnezu, wapnia, żelaza.

By admin