Metoda USG jest znana w medycynie już od bardzo dawna. Jest metodą nieinwazyjną, opartą na ultradźwiękach. Stosowana jest do obrazowania tkanek zarówno w medycynie jak i weterynarii. Żaden szanujący się lekarz nie wyobraża sobie pracy bez wykonania USG.

Ortopeda, ginekolog, endokrynolog, gastrolog, urolog, kardiolog, pediatra, radiolog – każdy z tych specjalistów rozpoczyna, a także, w znacznym stopniu, opiera swoją diagnozę właśnie na badaniach ultrasonograficznych. Dlatego więc tak ważne jest, aby w szpitalach czy jednostkach prywatnej służby zdrowia znajdowały się najlepszej klasy aparaty ultrasonograficzne. Aparat USG umożliwia obecnie uzyskanie obrazu najwyższej jakości w zakresie 4D.

Możliwe jest uzyskanie obrazu w kolorze, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, kiedy to mogą po raz pierwszy ujrzeć swoje, nienarodzone jeszcze, dziecko, tak jakby było tuż obok. Niewielkie kształty, ergonomiczna konstrukcja. Możliwość ustawienia wysokości, kąta skręcenia czy wysunięcie głowicy znacznie polepsza komfort pracy z urządzeniem, a także może prowadzić do skrócenia czasu badania. Wszystkie te cechy prowadzą do jeszcze lepszej i szybszej diagnostyki obrazowej jednostek chorobowych różnych narządów. Nie ma się więc, co dziwić, że firmy prześcigają się w doskonaleniu aparatów do USG, jeśli metoda ta jest tak niezbędna we współczesnej medycynie.

Ciekawe jest jak bardzo rozwinie się świat aparatów ultrasonograficznych za kolejnych kilka lat. Na to pytanie jednak znają odpowiedź jedynie zajmujący się tą dziedziną inżynierowie.

By admin